Czym są implanty w stomatologii?

Czym są implanty w stomatologii?

Kiedyś jeśli ktoś usunął jeden lub więcej zębów, wybór był niewielki – most lub proteza. Na szczęście we współczesnym świecie pojawiła się możliwość implantacji.

O historii implantacji zębów

Po raz pierwszy o implantacji zębów zaczęto mówić na przełomie XIX i XX wieku. Wraz z upływem czasu, rozwojem technologii i sprzętu, pojawiały się nowe systemy implantologiczne, a istniejące były ulepszane.

Więc co to jest implant?

Implant składa się z kilku części. Zwykły ząb składa się z korzenia, który jest całkowicie schowany pod dziąsłem i znajduje się głównie w kości szczęki oraz korony, która jest tylko widoczna. Implant to tytanowa konstrukcja, która zastępuje korzeń zęba. Implant to rodzaj śruby, która jest wszczepiana w tkankę kostną szczęki. Po zakorzenieniu się implantu, tj. „Zrasta się” z kością, usuwa się korek i wstawia odpowiedni filar. Następnie, zgodnie z indywidualnymi parametrami, wykonuje się koronę, którą umieszcza się na filarze. Jak w każdym innym obszarze, w każdym przypadku konieczne jest indywidualne podejście. Jednak możemy spojrzeć na typowe przypadki, w których stosowane są implanty.

Implantacja jednego zęba

Jeśli masz usunięty jeden ząb, a sąsiednie są zachowane, możesz zainstalować pojedynczy implant. Metodą tradycyjną proponuje się wykonanie tzw. Mostu. Oznacza to, że nerwy są usuwane z sąsiednich zębów, a same zęby są szlifowane pod mostem. Roztarte, oszlifowane zęby w rzeczywistości stają się „martwe” i naturalnie szybciej ulegają zniszczeniu. Tak więc, aby stworzyć jeden ząb, poświęcasz dwa sąsiednie. W przypadku implantacji masz na miejscu brakujący ząb, bez konieczności uśmiercania sąsiednich.

Implantacja kilku zębów z rzędu

Jeśli mówimy o kilku brakujących zębach z rzędu, to rozważany jest już ten sam most, ale z podparciem na implantach. Powiedzmy, że brakuje ci trzech lub czterech zębów z rzędu. Jaka jest perspektywa tradycyjnego leczenia? Tylko proteza, całkowicie zdejmowana lub zapinana (proteza zapinana jest stale noszona i wyjmowana tylko do czyszczenia). Jednak dzięki implantacji możesz rozwiązać ten problem inaczej. Aby podeprzeć most, wszczepia się implanty na krawędziach, a na nich już wykonuje się trzy połączone ze sobą korony.

Implantacja przy braku zębów

Są też sytuacje, kiedy brakuje wszystkich lub prawie wszystkich zębów. Wydawać by się mogło, że nie ma tu nic do zrobienia, możliwa jest jedynie proteza całkowita zdejmowana, która jest trzymana wyłącznie na dziąśle. Proteza okazuje się słabo zamocowana, a pacjenci często skarżą się na niedogodności, utratę protezy i bolesność dziąseł. Dzięki implantom możesz stworzyć podparcie dla protezy. Taka proteza będzie sztywno zamocowana na kilku implantach, w razie potrzeby można ją łatwo wyjąć i ponownie założyć. Dzięki podparciu na implantach obciążenie tkanki kostnej zostaje zachowane, a jej zanik zanikowy ulega zmniejszeniu, co oznacza, że protezy będą ci dłużej służyć. Jeśli pozwala na to budżet, można wykonać więcej implantów i wtedy mówić o protezie zapinanej, która jest niewątpliwie wygodniejsza niż w pełni wyjmowana.

https://dentaimplant.pl/

Previous Skuteczna walka z rozstępami
Next Wyposażenie gabinetu. Zacznijmy od mebli

Może to Ci się spodoba

Life&Style 0 Comments

Uzależnienie od hazardu

Kompulsywny hazard, nazywany również zaburzeniem hazardu, jest niekontrolowaną ochotą do uprawiania hazardu, mimo że pobiera on opłatę za swoje życie. Hazard oznacza, że jesteś skłonny zaryzykować coś, co cenisz, w

Life&Style 0 Comments

Oryginalne zabawki na prezent

Wybór odpowiedniego prezentu potrafi być trudny, szczególnie w dzisiejszych czasach, gdy bez trudu można znaleźć w sklepach najróżniejsze produkty. Jeśli więc chcesz naprawdę zaskoczyć malucha czymś, co podbije jego serce,

Life&Style 0 Comments

Dzieci spędzają średnio około 18 godzin tygodniowo w internecie

Ponad połowa dzieci w wieku 10–15 lat ma urządzenia mobilne z dostępem do internetu. Większość regularnie korzysta z mediów społecznościowych i aplikacji. Tymczasem każde, nawet pozornie niewinne zachowanie, jak zdjęcie opublikowane na Instagramie czy

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź