Drukowanie książek: Doskonała oprawa i zszywanie grzbietu

Drukowanie książek: Doskonała oprawa i zszywanie grzbietu

Po przejściu od zadań drukowania na pojedynczych arkuszach, takich jak ulotki, broszury, wielostronicowe druki pocztowe i plakaty, do zadań drukowania wielostronicowego, masz do czynienia z wieloma oprawami. Jak wybrać?

Oto niektóre z twoich opcji i niektóre z rozważań, do których być może będziesz musiał się odnieść. Skupię się przede wszystkim na dwóch z nich (oprawa idealna i zszywanie siodełkowe), ale na początek przedstawiam listę niektórych z pozostałych technologii introligatorskich:

Wiązanie sprawy: To jest oprawa książkowa w twardej okładce. Widzisz te drukowane książki w bibliotekach (często pokryte materiałem, z kurtkami przeciwkurzowymi i bez). Widzimy je również w księgarniach. Są one wysokiej jakości i drogie. Jeśli cofniemy się trochę do historii, zobaczymy nawet książki w twardej oprawie, oprawione w skórę (a nie w papier czy tkaninę). Są one trwałe (niektóre mają ponad sto lat) i wykonane są z mocnych desek do segregatorów. Są one wykonane z myślą o użytkowaniu i trwałości.

Wiązanie mechaniczne: Obejmuje ona oprawę dwuprzewodową (lub Wire-O), spiralną, śrubową i słupkową, plastikową cewkę, oprawę GBC lub grzebieniową, oprawę taśmową, oprawę pierścieniową, plastikowy uchwyt oraz VeloBinding (wąski pasek tworzywa sztucznego na górze książki i jeden na dole, połączony przez strony plastikowymi zębami).

Wiązanie mechaniczne zazwyczaj wiąże się z pracą ręczną. Jest to kosztowne. Jest to jednak idealne rozwiązanie w przypadku bardzo małych projektów (może kilkanaście do stu lub więcej raportów do dystrybucji na konwencji). W kilku przypadkach można nawet dodać lub usunąć strony z mechanicznie oprawionych książek do druku.

Doskonałe opcje zszywania

Idealna oprawa jest używana do dłuższych książek papierowych. W odróżnieniu od książki zszywanej w siodle, książka w oprawie idealnej ma grzbiet. Zaletą grzbietu jest to, że można na nim wydrukować tytuł książki. Bez grzbietu książka zszywana siodełkowo będzie mniej widoczna na półce.

Doskonale oprawione książki występują w wielu różnych smakach. Mogą być oprawione w płaską oprawę, w której drukowane, składane i zbierane podpisy prasowe są przymocowane do krawędzi przedniej i tylnej okładki książki. Dokładniej mówiąc, blok książki jest przyklejany do okładek z przodu i z tyłu, ale w rzeczywistości nie jest przymocowany do grzbietu. Jest to bardzo podobny proces jak w przypadku oprawy książek. Blok książki jest zasadniczo „zawieszany” na fałdach między okładkami a grzbietem. Dzięki temu książka może leżeć płasko na stole. W przypadku książki kucharskiej lub podręcznika może to być bardzo pomocne.

Kolejną doskonałą oprawą jest oryginalny sposób oprawy, w którym ułożone w stosy podpisy prasowe są szlifowane w fałdach podpisów, następnie oprawiane w płynny klej lub klej termotopliwy, a następnie osadzane w okładkach papierowych (jedna sztuka: tylna okładka, grzbiet i przednia okładka). To, co odróżnia tę opcję od następnej (oprawa idealna), to fakt, że po zeszlifowaniu zagiętych krawędzi podpisów prasowych, strony są w zasadzie przyklejane do grzbietu jako pojedyncze kartki papieru (a nie jako złożone, połączone podpisy prasowe). Dzięki temu poszczególne strony łatwiej jest wyciągnąć niż w przypadku oprawy doskonałej typu „burst perfect”.

W przeciwieństwie do tego, pęknięcie doskonałej oprawy pozostawia na miejscu fałdy podpisów prasowych. Zamiast szlifować te fałdy, urządzenie wycina nacięcia na krawędzi fałdu podpisów. Klej topliwy na gorąco lub płynny może być umieszczony po stronie wiązania podpisów prasowych, a klej będzie miał więcej powierzchni papieru, do którego może przylegać. (A strony są nadal połączone w fałdach, co zmniejsza szansę, że poszczególne strony mogą być łatwo wyciągnięte).

Oto dwie rzeczy, które należy wziąć pod uwagę, jeśli szukasz doskonałej oprawy dla swojej książki. Po pierwsze, proces ten jest kosztowny i czasochłonny. Twoja drukarnia może być zmuszona do zlecania tej pracy podwykonawcom.

Drugim zagadnieniem jest długość drukowanej książki. Byłem zaangażowany w druk kilku doskonale oprawionych książek, które liczyły tylko 64 strony. Inne książki liczyły setki stron. Jeśli projektujesz bardzo krótką książkę (może 28 stron), to naprawdę nie ma zbyt wiele miejsca na drukowany grzbiet. Zgoda, można zostawić kręgosłup pusty. Porozmawiaj z drukarką o minimalnej ilości stron, którą obsłuży jego sprzęt do oprawy.

Zszywanie grzbietu

Zanim zajmę się tradycyjnym zszywaniem siodełka, istnieje alternatywna opcja zwana zszywaniem bocznym, w której najpierw układa się indywidualne podpisy prasy. Mocny zszywacz (w zasadzie) następnie zabezpiecza te strony (zęby drutu do zszywania idą pionowo w dół przez wszystkie strony i są zaciskane na dole). Ten rodzaj oprawy jest niezwykle wytrzymały. Kiedy dorastałem, moje magazyny National Geographic dotarły w ten sposób. (A dokładniej, najpierw były zszyte w ten sposób, a następnie przykryte dodatkową papierową okładką, aby ukryć szwy boczne). To znaczy, boczne szwy nie będą leżały płasko.

W przeciwieństwie do zszywania siodełkowego, drugi koń roboczy introligatorni (wraz z idealną oprawą), polega na pierwszym zagnieżdżeniu podpisów pras (wsunięciu jednego złożonego podpisu prasowego w drugi, w przeciwieństwie do układania ich na sobie, jak to się robi w oprawie idealnej).

Drut siodełkowy (jak drut do zszywania bocznego) przechodzi przez otwarte książki w zagięciu (przycięte ściegi z drutu wyglądają jak zszywki), a następnie książka do druku jest zamykana.

Książki zszywane w siodle nie mają kolców. Jednak prawie każda komercyjna drukarnia lub drukarnia książek może wykonać tę pracę w domu. Dlatego jest to tańsze i szybsze niż (często) zlecana podwykonawcom doskonała oprawa. Taki rodzaj oprawy stosuje się zazwyczaj w przypadku krótkich czasopism.

Ale oto kilka rzeczy do rozważenia przy zszywaniu grzbietu:

Po pierwsze, książka musi być krótka. Brałem udział w zszywaniu siodełkowym magazynów, które przekroczyły 64 strony. Jednak papier był cienki, a od czasu do czasu środkowe rozstawienie magazynów łatwo się wysuwa. Aby tego uniknąć, w większości przypadków radziłbym klientom perfekcyjnie oprawić taką drukowaną książkę lub czasopismo. Ale, aby mieć pewność, zapytaj drukarkę, ile stron może bezpiecznie pomieścić w szwie siodełkowym, bez ryzyka utraty (lub poluzowania) środkowych stron.

Po drugie, istnieje ryzyko „pełzania” lub „wypychania”, ponieważ szwy siodełkowe zaczynają być bardzo długie. Jak zauważono wcześniej (i w przeciwieństwie do książek oprawionych perfekcyjnie), 4-, 8-, 16 lub 32-stronicowe podpisy prasowe są zagnieżdżone (jeden wsunięty w środek drugiego), a nie układane. Oznacza to, że strony bliżej środka książki wystają dalej niż strony z przodu lub z tyłu książki. Dlatego te środkowe strony są w rzeczywistości przycięte nieco krócej niż strony w przedniej i tylnej części książki.

Jeśli Twoje numery stron (folie) znajdują się początkowo blisko krawędzi przycięcia, po przycięciu mogą się one jeszcze bardziej boleśnie zbliżyć do krawędzi. (Proces przycinania nie jest tak dokładny, jak można by sobie tego życzyć.) W rzeczywistości, ostrze do przycinania może nawet przecinać folie. Aby tego uniknąć, należy zapytać drukarkę o możliwość pełzania lub wypychania i sposoby na uniknięcie tego. (Być może będziesz musiał nawet dostosować projekt strony, aby to zrekompensować.)

Dobra wiadomość jest taka, że książki drukowane w siodle będą leżały płasko na stole.

Co możesz się nauczyć z tej dyskusji

  1. Masz wiele opcji.
  2. Jeśli chodzi o wiązanie mechaniczne, często płacisz premię (za pracę ręczną) za mniej profesjonalnie wyglądający produkt. Jeśli produkujesz książkę kucharską, może to być w porządku, a nawet pożądane. (Weźmy pod uwagę GBC, plastikową cewkę, Wire-O lub drut spiralny).
  3. Najlepsze opcje to często perfekcyjna oprawa i zszywanie siodełka. W obu przypadkach należy wziąć pod uwagę swój budżet, potrzebę posiadania grzbietu, na którym można drukować, oraz długość książki do druku. Zaangażuj swoją drukarkę wcześnie. Zapytaj o najlepszą długość książki (ilość stron) dla każdej opcji.
  4. Jeśli rozważasz idealną oprawę i chcesz mieć książkę, która będzie leżała płasko, zapytaj o oprawę „lay-flat” lub Otabind (marka dla tego procesu).
  5. Jeśli Twoja książka ma być trwała i bardzo atrakcyjna, rozważ oprawę typu case. Możesz nawet rozważyć dodanie kurtki przeciwkurzowej lub wybrać specjalną ściereczkę do oprawy, a nawet skórę, aby przykryć deski do oprawy. Można jednak oczekiwać, że będzie to kosztowna i czasochłonna praca.

Więcej na https://drukujkrakow.pl/

Previous Kosmetyki mineralne Earthnicity
Next Akcesoria przydatne do porządkowania dokumentów

Może to Ci się spodoba

Life&Style 0 Comments

Nieudany bal sylwestrowy można zareklamować

Z sondaży wynika, że ponad 80 proc. Polaków chce uczcić tegorocznego sylwestra. Federacja Konsumentów przypomina, że w przypadku niezgodnej z umową zabawy sylwestrowej, można ją zareklamować. Organizator ponosi też odpowiedzialność za zniszczone

Life&Style 0 Comments

Meble barberskie, czyli jaki fotel wybrać

Coraz więcej panów decyduje się na noszenie brody. Bez wątpienia ten typ zarostu powraca do łask. Trzeba pamiętać, że aby broda dobrze się prezentowała, wymaga naprawdę wiele pracy. wielu mężczyzn

Life&Style 0 Comments

Czółenka ślubne, dowiedz się jak dobrać odpowiednie buty na swój ślub!

Buty do ślubu to jeden z najważniejszych elementów stroju. Zazwyczaj zakryte przez suknię, jednak w tańcu czy podczas sesji zdjęciowej widać je w całej okazałości. Przygotowania do ślubu zacznij od

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź