Honor 20 Pro – recenzja kamery

Honor 20 Pro – recenzja kamery

Honor 20 Pro jest obecnie flagowym telefonem marki Huawei, przyjaznym dla naszego budżetu i posiada imponującą specyfikację aparatu fotograficznego, który nie wyglądałby źle w modelach premium bardziej znanych marek. Czterokamerowy zestaw zawiera stabilizowany aparat główny o rozdzielczości 48Mp z ultraszybką przysłoną F1.4, opcjonalny teleobiektyw z 3-krotnym zoomem oraz ultra szerokim obiektywem o rozdzielczości 16Mp. Dopełnieniem zestawu jest także dedykowana kamera makro 2Mp, choć aspekt ten nie wchodzi w zakres naszego aktualnego protokołu testowego. Przetwarzanie obrazu i większość innych funkcji urządzenia jest zasilana przez chipset Hisilicon Kirin 980, taki sam jak we flagowym modelu Huawei P30 Pro.

W porównaniu z wieloma konkurentami, Honor 20 Pro wypadł dobrze w naszym teście, ale jak wszystkie kamery do smartfonów, jest daleki od ideału w warunkach słabego oświetlenia. Słabo oświetlone krajobrazy miejskie prezentują ładną ekspozycję i kolory, i chociaż szczegóły i szumy nie są tak dobre jak u najlepszych wykonawców, ujęcia są ogólnie przyjemne. Gdy lampa błyskowa uruchamia się przy robieniu nocnych portretów, twarze są ostre z dużą ilością szczegółów, ale obiekty mogą być prześwietlone na bardzo ciemnym tle. Ogólna ekspozycja i zakres dynamiki zostały poprawione w przypadku portretów wykonywanych w trybie nocnym Honor 20 Pro, ale szczegółowość jest niewielka, a na poruszających się obiektach pojawiają się znaczne smugi i zauważalne rzuty kolorów w oświetleniu ulicznym.

Szerokokątne osiągi Honoru są nieco rozczarowujące, a 20 Pro osiąga najniższy wynik ze wszystkich urządzeń, które dotychczas testowaliśmy. Przy ekwiwalencie 16mm, maksymalne pole widzenia nie jest najszersze, jakie widzieliśmy, a zarówno przy domyślnym ustawieniu 16mm, jak i między 18 a 21mm, nienasycone kolory sprawiają, że zdjęcia zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz są nieco płaskie. Ekspozycja jest ogólnie akceptowalna, a balans bieli jest dość neutralny, ale szczegółowość jest niska i występuje znaczna utrata ostrości w zewnętrznym polu widzenia.

Mimo to, Honor 20 Pro pozostaje łatwą rekomendacją, szczególnie dla tych, którzy szukają dobrych parametrów aparatu w stosunkowo przystępnej cenie.

Domyślne ustawienie szerokokątne nie zapewnia tak szerokiego kąta widzenia jak u konkurentów z 12 lub 13 mm obiektywami, dlatego też wyniki Honor 20 Pro mogą być nieco przytłaczające.

Pomimo generalnie dokładnej ekspozycji na cel, zakres dynamiczny jest ograniczony, a zauważalny brak nasycenia kolorów zawodzi. Rezultaty są zasadniczo podobne, z niewielkim powiększeniem ogniskowej do 18-21 mm, przy czym widoczne są te same problemy z nasyceniem kolorów. Balans bieli jest często neutralny, a szumy są na ogół dobrze kontrolowane na zdjęciach zewnętrznych, co jest dodatkowym atutem, ale widoczna jest utrata ostrości w polu zewnętrznym, a poziom szczegółowości jest niski.

Analiza ekspozycji wewnętrznych ujęć szerokokątnych jest zasadniczo podobna, przy czym widoczna jest umiarkowana jasność; i chociaż ciemniejsze obszary są dotkliwie niedoświetlone, jasne obszary w przypadku scen o dużej dynamice są dość dobrze zachowane. Problemem pozostaje jednak desaturacja kolorów, przy czym niektóre rzuty balansu bieli w sztucznym oświetleniu zaczynają być widoczne. Powszechnie widoczne są artefakty związane z pierścieniami; a to, wraz z niskim poziomem szczegółowości i wyraźnym wzrostem szumu luminancji w ciemnych obszarach, obniżyło wynik szerokiego kąta Honor 20 Pro.

W przypadku słabo oświetlonych krajobrazów miejskich w trybie automatycznej lampy błyskowej ekspozycje są na ogół dokładne, a zakres dynamiki jest akceptowalny, przy czym w przypadku najjaśniejszych świateł widoczne są tylko niewielkie przycięcia. Przy wyłączonej lampie błyskowej nocne ekspozycje są nieco ciemniejsze, a ogólny poziom szczegółowości jest niski, przy dość silnym szumie luminancji często widocznym w płaskich obszarach barwnych, takich jak niebo. Balans bieli kończy się na zimnej stronie, ale pozostaje dopuszczalny, a ogólne nasycenie kolorów jest przyjemne.

W przypadku portretów nocnych lampa błyskowa zazwyczaj wyzwala się w trybie automatycznej lampy błyskowej, co pozwala na uzyskanie ostrej ostrości przy zachowaniu wysokiego poziomu szczegółowości. Ekspozycja może zostać poprawiona, ponieważ obiekt jest często lekko prześwietlony, a ograniczony zakres dynamiki sprawia, że tło jest bardzo ciemne. W przypadku portretów nocnych z lampą błyskową, balans bieli jest ponownie po chłodnej stronie, a odcienie skóry są również nieco niedosycone.

Dedykowany tryb nocny Honor 20 Pro poprawia ogólną ekspozycję portretów nocnych, jednakże z szerszym zakresem dynamiki, zapewniającym więcej szczegółów w tle dla bardziej atmosferycznego ujęcia. Obiekty są nieco niedoświetlone, ponieważ aparat wykorzystuje mniejszą ilość lampy błyskowej, a szczegóły na twarzach są często słabo widoczne, przy czym widoczne są również silne smugi na ruchomych elementach, ale generalnie daje to ładniejszy ogólny efekt.

Kluczowe dane techniczne kamery:

  • Konfiguracja czterech obiektywów
  • Podstawowe: Czterowiązkowy przetwornik Sony IMX586 1/2″ 48MP (rozmiar wyjścia 12MP), obiektyw o przysłonie f/1,4 z ogniskową równoważną 28 mm, OIS
  • Telefoto: czujnik 8MP 1/4,4″, przysłona f/2,48 o ogniskowej odpowiadającej 80 mm
  • Bardzo szeroki: Czujnik 16MP 1/3,06″ z obiektywem f/2,2
  • Makro: 2MP
  • PDAF autofokus
  • 2160p (4K) przy 30fps wideo
  • Kirin 980 chipset

Podsumowanie testów

Zapewniając doskonały ogólny wynik Honor 20 Pro wraz z niedawno wydanym OnePlus 7 Pro zajmuje drugie miejsce w naszej bazie danych o jakości obrazu smartfonów. Zaledwie w jednym punkcie za urządzeniami znajdującymi się obecnie na szczycie stołu, Honor 20 Pro osiągnął świetne wyniki w większości naszych testowanych kategorii.

Kluczowe zalety Honor 20 Pro, takie jak ekspozycja, hałas i powiększenie, sprawiają, że osiąga on nieco wyższe wyniki w tych kategoriach. Jestem trochę zawiedziony wydajnością w zakresie szczegółów, która jest niższa niż często widzimy w przypadku urządzeń z górnej półki, i istnieje kilka rozpraszających artefaktów, ale ogólnie rzecz biorąc, pozostaje on doskonałym wykonawcą.

Niektóre ekspozycje docelowe są nieco słabo naświetlone w pomieszczeniach, szczególnie w porównaniu z konkurencją, ale w oderwaniu od siebie są bardzo akceptowalne, a Honor 20 Pro szczyci się bardzo szerokim zakresem dynamiki z jednymi z najlepszych zachowanych detali podświetlenia i cieni, jakie widzieliśmy. Jego algorytmy kolorystyczne są dobrze dostrojone podczas testów w laboratorium; i chociaż czasami balans bieli niebieskiej może wpływać na oddawanie barw na zdjęciach zewnętrznych, Honor 20 Pro jest w stanie zapewnić żywe i przyjemne kolory. Hałas jest również kolejną kluczową siłą, z gładkimi plikami w słabym oświetleniu i znikomymi szumami luminancji w obszarach o jednolitym kolorze, jak niebo na zdjęciach zewnętrznych. Kompromisem jest utrata drobnych szczegółów w bardzo skomplikowanych obszarach, które jednak pod ścisłą obserwacją mogą zacząć wyglądać nieco rozmazanie.

Zoom to kolejny kluczowy atut Honor 20 Pro, z jego 3-krotnym teleobiektywem zapewniającym dobrą szczegółowość w średnim zakresie. Honor wdraża bardzo podobną technologię, jak w przypadku „Field-of-view Fusion”, którą po raz pierwszy widzieliśmy w modelu Huawei P30 Pro. Efekt symulacji bokeh Honora jest również jednym z najlepszych, jakie widzieliśmy, z dobrą izolacją obiektu i realistycznym efektem gradientu, który może zastosować różne natężenia rozmycia na obiektach znajdujących się w różnych odległościach zarówno przed jak i za obiektem.

Naszym testerom szczególnie spodobało się renderowanie kolorów wideo 20 Pro, które daje jasne i żywe kolory zarówno w jasnym świetle, jak i w typowych warunkach wewnątrz pomieszczeń. Stabilizacja jest również mocną stroną i jest bardzo skuteczna w przeciwdziałaniu ruchom chodzącym i wstrząsom kamery. Detale wideo są przyzwoite, ale mogą być lepsze, biorąc pod uwagę, że kamera domyślnie nagrywa materiał w rozdzielczości 4K. Ogólnie rzecz biorąc jednak, Honor 20 Pro to świetny smartfon do nagrywania wideo.

Więcej testów i recenzji znajdziesz na http://huaweihonor.pl/

 

Previous Soki naturalne 100%
Next 6 Prostych sposobów na unikniecie uszkodzenia ekranu w smartfonie

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

Policjanci z Tarnowa zatrzymali mężczyznę z dopalaczami

„Kryminalni” z Komendy Miejskiej Policji w Tarnowie zatrzymali 21-letniego mieszkańca Krakowa, który posiadał dopalacze. W pokoju hotelowym zajmowanym przez mężczyznę policjanci zabezpieczyli ponad sto opakowań, z blisko 236 gramami tych

Wiadomości 0 Comments

Powiesiła się na ogrodzeniu

Do niebezpiecznie wyglądającego zdarzenia drogowego doszło w sobotnie popołudnie w Gosławicach. Nietrzeźwy kierowca przewożąc 6 osób, w tym pięcioro dzieci wjechał w betonowe ogrodzenie. Na szczęście nikt nie ucierpiał. O

Wiadomości 0 Comments

Podpalacz w rękach tarnowskich policjantów

25-letni podpalacz został zatrzymany w niedzielę 18 czerwca nad ranem w miejscu swojego zamieszkania. Mężczyźnie policjanci zarzucili cztery popalenia budynków drewnianych w Radłowie na łączną sumę strat prawie 350 tys.

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź