Jak wybrać odpowiedni subwoofer?

Jak wybrać odpowiedni subwoofer?

Posiadanie kina domowego lub systemu audio bez wysokiej jakości basów poważnie obniża jakość dźwięku. Najwygodniejszym i najbardziej kompaktowym sposobem uzyskania mocnego i wysokiej jakości basów jest subwoofer.

Dlaczego subwoofer jest absolutnie potrzebny?

Wiele lat temu najpopularniejszą konstrukcją akustyczną głośników była zwykle zamknięta obudowa, w której montowano głośniki. Taka konstrukcja była prosta i wygodna, ale był problem z rozmiarem. Aby odejść od ogromnych głośników trumiennych na rzecz bardziej kompaktowych odpowiedników, producenci zaczęli stosować konstrukcję typu bass-reflex. Dzięki niemu, dzięki zastosowaniu rezonansu o niskiej częstotliwości, można wzmocnić bas w stosunkowo niewielkich obudowach. Tak więc około ćwierć wieku temu powstał klasyczny standard – para stereo (tzw. 2.0), kiedy w zestawie akustycznym znalazły się dwa głośniki z odwracaczami faz. Ten standard jest popularny do dziś, ale od początku do połowy 2000 roku na popularności zaczynają zyskiwać inne 2.1 (stereo + subwoofer), 5.1 (quad + center + subwoofer), 7.1, 9.1 itd., Gdzie pierwsza cyfra to liczba kanałów, a druga wskazuje na obecność subwoofera (lub kilku).

Zakres częstotliwości

Zakres częstotliwości większości subwooferów wynosi od 30 Hz do 150 Hz, niektóre urządzenia są w stanie odtworzyć 20 Hz, dźwięki poniżej to już infradźwięki, których większość ludzi nie usłyszy. Czasami umownie rozróżnia się trzy podpasma – głębokie (od 20 do 40 Hz), średnie (od 40 do 80) i wysokie (od 80 do 150 Hz). Co ciekawe, droższe modele charakteryzują się węższym pasmem, dochodzącym do 80-90 Hz. W niektórych budżetowych przypadkach górna granica zakresu częstotliwości może wynosić 160-180 Hz i więcej.

Zalecana moc wzmacniacza

Parametr ten jest ważny dla pasywnych subwooferów. W trybie aktywnym zamiast tego używana jest tylko moc (RMS / DIN) lub moc wzmocnienia niskiej częstotliwości (RMS / sub RMS / low-out RMS).

Częstotliwość podziału (lub częstotliwość podziału)

Jest to próg częstotliwości, powyżej którego zwrotnica (urządzenie rozdzielające częstotliwości) zaczyna tłumić sygnał. Na przykład, jeśli częstotliwość odcięcia wynosi 120 Hz, subwoofer będzie odtwarzał dźwięk poniżej 120 Hz.

Wrażliwość

Wrażliwość to efektywność zamiany mocy na dźwięk. Jeśli czułość jest wysoka, to nawet niezbyt mocny wzmacniacz pozwoli uzyskać wyższe ciśnienie akustyczne.

Wymiary i waga

Można śmiało powiedzieć, że im cięższy głośnik, tym wyższa jego moc wyjściowa, ponieważ mocne głośniki wymagają ciężkich magnesów. Inną niepisaną zasadą jest to, że im większy głośnik, tym lepszy dźwięk – dotyczy to w pełni subwooferów, chociaż przemienniki fazowe pozwalają zmniejszyć rozmiar bez kompromisów w zakresie niskich częstotliwości. Wymiary należy wziąć pod uwagę zwłaszcza w ciasnych warunkach nowoczesnych mieszkań.

Projekt akustyczny

Czasami ważna jest również konstrukcja akustyczna subwooferów – od tego będą zależeć wymiary, głośność i niektóre cechy dźwięku. Najpopularniejszym wyborem są subwoofery z bas-refleksem. Są kompaktowe i mają najwyższą wydajność, ten typ jest odpowiedni dla prawie każdego.

Zobacz subwoofery w ofercie Nautilus: https://salony.nautilus.net.pl/produkty/kolumny/subwoofery/

Previous Akcesoria przydatne do porządkowania dokumentów
Next Ranking latarek LED - rodzaje i zastosowania

Może to Ci się spodoba

Life&Style 0 Comments

Czym zajmuje się pedodonta?

Pedodonta znany tez lepiej jako stomatolog dziecięcy jest specjalistą wykonującym zadania z zakresu kontroli, profilaktyki oraz leczenia zębów mlecznych i stałych tak w przypadku dzieci, jak i młodzieży. Co jednak

Life&Style 0 Comments

6 Prostych sposobów na unikniecie uszkodzenia ekranu w smartfonie

Urządzenia stały się częścią naszego codziennego życia. Jeśli zwrócimy na to uwagę, średnio jedna osoba używa codziennie co najmniej 3 – 4 różnych urządzeń, które mają na sobie ekrany. Najczęściej

Life&Style 0 Comments

Nieudany bal sylwestrowy można zareklamować

Z sondaży wynika, że ponad 80 proc. Polaków chce uczcić tegorocznego sylwestra. Federacja Konsumentów przypomina, że w przypadku niezgodnej z umową zabawy sylwestrowej, można ją zareklamować. Organizator ponosi też odpowiedzialność za zniszczone

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź