Usuwanie diastemy

Usuwanie diastemy

Diastema to profesjonalne określenie luki między zębami, górnymi. I nie zawsze jest to problem czysto estetyczny. Diastema może prowadzić do problemów z mową, wad zgryzu lub chorób przyzębia. Dlatego czasami konieczna może być likwidacja. Jak sobie z tym poradzić, jakie metody leczenia można zastosować?

Diastema to szczelina między zębami siecznymi w środku, krótko mówiąc między górnymi. Jest ona kwalifikowana jako wada zgryzu tylko wtedy, gdy szczelina przekracza 2 mm. W innych przypadkach jest to cecha uzębienia, która nie wymaga leczenia.

Mamy kilka rodzajów diastemy. Kiedy te rozszerzone są ustawione równolegle, diastema równoległa nazywana jest diastem równoległym. Jeśli dolne końce zębów są skierowane do siebie, oznacza to diastemę zbieżną. Z drugiej strony, górne końce zębów są skierowane od siebie, co oznacza, że diastema jest rozbieżna.

Diastema (luka zębowa) – przyczyny

W zależności od przyczyn można wyróżnić diastemę.

– true, co jest wynikiem albo przerostu, albo niskiego zamocowania górnego wędzidełka wargowego

– rzekomo – co może wynikać z braku siekaczy bocznych lub z obniżenia ich wielkości lub nadmiaru zębów

– fizjologiczne – obserwowane w okresie przed pojawieniem się bocznych zębów stałych siecznych w wieku od 7 do 9 lat i nie przekracza 2 mm.

Diastema (luka między zębami) – leczenie

W przypadku rzeczywistej diastemy wędzidełko zostanie podcięte, wskazane będzie również założenie aparatu ortodontycznego.

W przypadku diastemy równoległej leczenie będzie zależało od szerokości szczeliny między zębami, tylko szczelina powyżej 2 mm zostanie zamknięta.

W przypadku diastemy konwergentnej konieczne będzie założenie aparatu stałego, a aparat rozbieżny będzie leczony przed aparatem ruchomym.

Jeśli diastema jest wynikiem braku zębów, stosowane będą implanty. W przypadku zbyt dużego zęba przeprowadza się ekstrakcję i jedyne zsuwa się za pomocą akrylowej płytki ze śrubą lub dobrze umieszczonymi sprężynami międzyzębowymi. Alternatywnie można również zastosować aparat stały

Leczenie nie wymaga diastemy fizjologicznej, ponieważ zamknie się spontanicznie.

Diastema. Jak inaczej można się jej pozbyć?

Aparaty ortodontyczne są najskuteczniejszym sposobem na pozbycie się diastemy, ale trzeba je nosić przez długi czas, nawet ponad rok. Dla tych, którzy nie chcą czekać, alternatywą może być zamknięcie z pomocą licówek. Zabieg ten polega na przyklejeniu cienkich porcelanowych płytek o grubości około 0,5 mm na wcześniej oszlifowane zęby.

Najszybszą i najważniejszą metodą odwracalną jest klejenie, czyli maskowanie szczeliny za pomocą kompozytu. W tym przypadku jest ona podobna do zakładania plomby, najpierw ząb jest wytrawiany kwasem demineralizującym, następnie nakładany jest materiał kompozytowy, a następnie formowany tarczami. Efekt ten uzyskuje się podczas jednej wizyty. Metoda taka jest jednak mniej trwała niż stosowanie licówek, które mogą być stosowane nawet do 15 lat, więc są naprawdę doskonałym wyborem dla osób walczących z tym problemem.

http://astratechdental.pl/jak-usunac-diasteme_njjm.a

Previous Ostateczny przewodnik po projektowaniu ulotek
Next Jak czyścić chrom na samochodzie?

Może to Ci się spodoba

Life&Style 0 Comments

6 Prostych sposobów na unikniecie uszkodzenia ekranu w smartfonie

Urządzenia stały się częścią naszego codziennego życia. Jeśli zwrócimy na to uwagę, średnio jedna osoba używa codziennie co najmniej 3 – 4 różnych urządzeń, które mają na sobie ekrany. Najczęściej

Life&Style 0 Comments

Odpowiednie wychowanie psa

Musimy pamiętać, że to czego podopieczny nauczy się we wczesnej fazie rozwoju będzie dalej wpływać na jego zachowania. Warto poświęcić psu nieco czasu, by w tym momencie, gdy jest do

Life&Style 0 Comments

Smartfony Xiaomi serii Redmi

Smartfony chińskiego producenta Xiaomi cieszą się bardzo dużą popularnością. Cechą, która wyróżnia tego producenta jest między innymi to, że na rynek wprowadza nowe modele bardzo często. W efekcie jeśli nie

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź