Uzależnienie od hazardu

Uzależnienie od hazardu

Kompulsywny hazard, nazywany również zaburzeniem hazardu, jest niekontrolowaną ochotą do uprawiania hazardu, mimo że pobiera on opłatę za swoje życie. Hazard oznacza, że jesteś skłonny zaryzykować coś, co cenisz, w nadziei na uzyskanie czegoś jeszcze większej wartości.

Hazard może stymulować system nagród w mózgu, podobnie jak narkotyki czy alkohol, co prowadzi do uzależnienia. Jeśli masz problem z nałogowym hazardem, możesz ciągle gonić za zakładami, które prowadzą do strat, ukrywać swoje zachowanie, uszczuplać oszczędności, kumulować długi, a nawet uciekać się do kradzieży lub oszustwa, aby wspierać swoje uzależnienie.

Kompulsywny hazard jest poważnym stanem, który może zniszczyć życie. Chociaż leczenie hazardu kompulsywnego może być trudne, wiele osób, które zmagają się z hazardem kompulsywnym, znalazło pomoc poprzez profesjonalne leczenie.

Symptomy

Oznaki i objawy kompulsywnego hazardu (zaburzenie hazardu) obejmują:

  • Bycie zaabsorbowanym hazardem, jak np. ciągłe planowanie, jak uzyskać więcej pieniędzy z hazardu
  • Konieczność hazardu z coraz większą ilością pieniędzy, aby uzyskać ten sam dreszczyk emocji
  • Próbując kontrolować, ograniczać lub zaprzestać hazardu, bez powodzenia
  • Czujesz się niespokojny lub rozdrażniony, gdy próbujesz ograniczyć hazard
  • Hazard w celu ucieczki od problemów lub uwolnienia się od poczucia bezradności, poczucia winy, lęku lub depresji
  • Próbując odzyskać utracone pieniądze, grając więcej (goniąc za stratami)
  • Okłamywanie członków rodziny lub innych osób w celu ukrycia zakresu twojego hazardu
  • Zagrażanie lub utrata ważnych relacji, pracy, szkoły lub możliwości pracy z powodu hazardu
  • Uciekanie się do kradzieży lub oszustwa w celu uzyskania pieniędzy z hazardu
  • Proszenie innych o wykupienie cię z kłopotów finansowych, ponieważ wyłudziłeś pieniądze.

W przeciwieństwie do większości przypadkowych hazardzistów, którzy zatrzymują się przy przegranej lub ustalają limit przegranej, osoby z nałogowym problemem hazardowym są zmuszone do kontynuowania gry, aby odzyskać swoje pieniądze – wzór, który z czasem staje się coraz bardziej destrukcyjny.

Niektóre osoby z nałogowym problemem związanym z hazardem mogą mieć remisję, jeśli przez pewien okres czasu uprawiają hazard w mniejszym stopniu lub wcale. Jednak bez leczenia, remisja zazwyczaj nie jest trwała.

Kiedy zgłosić się do lekarza lub specjalisty ds. zdrowia psychicznego

Czy członkowie rodziny, przyjaciele lub współpracownicy wyrazili zaniepokojenie twoim hazardem? Jeśli tak, posłuchaj ich zmartwień. Ponieważ zaprzeczanie jest prawie zawsze cechą nałogowego lub uzależniającego zachowania, może być trudne dla ciebie, aby uświadomić sobie, że masz problem.

Jeśli rozpoznajesz swoje własne zachowanie z listy oznak i objawów nałogowego hazardu, poszukaj profesjonalnej pomocy.

Przyczyny

Dokładnie to, co powoduje, że ktoś uprawia hazard kompulsywnie, nie jest dobrze zrozumiałe. Jak wiele problemów, hazard kompulsywny może wynikać z połączenia czynników biologicznych, genetycznych i środowiskowych.

Czynniki ryzyka

Chociaż większość osób grających w karty lub stawiających zakłady nigdy nie ma problemu z hazardem, pewne czynniki są częściej związane z przymusowym hazardem:

Zaburzenia zdrowia psychicznego. Osoby uprawiające hazard kompulsywnie często mają problemy z nadużywaniem substancji, zaburzenia osobowości, depresję lub lęk. Hazard nałogowy może być również związany z zaburzeniami dwubiegunowymi, zaburzeniami obsesyjno-kompulsyjnymi (OCD) lub zaburzeniami koncentracji/nadpobudliwością (ADHD).

Wiek. Gry hazardowe z powodu kompulsji są bardziej powszechne u osób młodszych i w średnim wieku. Hazard w dzieciństwie lub w wieku nastoletnim zwiększa ryzyko rozwoju gier hazardowych o podłożu kompulsywnym. Jednakże, hazard kompulsywny w starszej populacji dorosłych może być również problemem.

Seks. Hazard przymusowy jest bardziej powszechny u mężczyzn niż u kobiet. Kobiety, które uprawiają hazard, zazwyczaj zaczynają go w późniejszym okresie życia i mogą szybciej uzależnić się od niego. Ale wzorce hazardu wśród mężczyzn i kobiet są coraz bardziej podobne.

Wpływ rodziny lub przyjaciół. Jeśli członkowie Twojej rodziny lub przyjaciele mają problem z hazardem, szanse są większe niż Ty również.

Leki stosowane w leczeniu choroby Parkinsona i zespołu niespokojnych nóg. Leki zwane agonistami dopaminy mają rzadki efekt uboczny, który u niektórych osób może prowadzić do zachowań kompulsywnych, w tym hazardu.

Pewne cechy osobowości. Bycie wysoce konkurencyjnym, pracoholikiem, impulsywnym, niespokojnym lub łatwo się nudzi może zwiększyć ryzyko nałogowego hazardu.

https://uzaleznienieodhazardu.pl/#

Previous Jak czyścić chrom na samochodzie?
Next Ranking wyciskarek wolnoobrotowych

Może to Ci się spodoba

Life&Style 0 Comments

Układanie płytek wielkoformatowych

Dlaczego istnieje tak wiele różnych formatów płytek ceramicznych? Gdzie najlepiej jest używać małych, a gdzie dużych formatów? Jak je zaaranżować, aby uzyskać doskonały efekt, a także ukryć wszelkie wady pomieszczeń

Life&Style 0 Comments

Usuwanie diastemy

Diastema to profesjonalne określenie luki między zębami, górnymi. I nie zawsze jest to problem czysto estetyczny. Diastema może prowadzić do problemów z mową, wad zgryzu lub chorób przyzębia. Dlatego czasami

Life&Style 0 Comments

Detoks narkotykowy: zarządzanie odstawieniem, leczenie i powodzenie w rekonwalescencji

Detoks narkotykowy jest pierwszą i najważniejszą częścią Twojego powrotu do zdrowia. Detoksykacja z narkotyków jest procesem, w którym leki, które spożywasz, mają czas na wypłukanie z organizmu. Ponieważ leki, które

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź