Jak wybrać papier do drukarki?

Jak wybrać papier do drukarki?

Większość osób nie zastanawia się głębiej nad tym, jaki papier do drukarki wybrać. Zwykle stawiają na najtańszą, ogólnodostępną opcję. Często jednak papier nie spełnia dobrze swojego zadania, co odbija się na jakości wydruków. 

Jak wybrać odpowiedni papier do drukarki? Na co zwrócić szczególną uwagę? Podpowiadają eksperci LOBOS , którzy mają szeroką wiedzę na temat wysokiej jakości sprzętu biurowego oraz wydruków.

Papier biurowy i do użytku codziennego

Papier biurowy, nazywany często też papierem do użytku codziennego, to najpopularniejszy rodzaj papieru. Z powodzeniem można go do wydruków prostych, szczególni czarno-białych dokumentów.  Rodzaje papieru biurowego dzielą się na:

  • Papier uniwersalny – o najczęściej wybieranej gramaturze, jest to typowy papier do kserokopiarek. Nie zapewnia on bardzo wysokiej jakości wydruku, ani kopii, ale z powodzeniem sprawdzi się dla niewymagających użytkowników. Jest to najtańszy papier, nie jest bardzo sztywny. Może być używany zarówno w drukarkach atramentowych, jak i laserowych, nie daje jednak świetnych efektów.
  • Papier do drukarki atramentowej – jest to papier dedykowany użyciu w drukarkach atramentowych. Charakteryzuje się on odpowiednią strukturą, która szybko wchłania tusz i tym samym przyśpiesza wysychanie – nawet świeżo po wydruku nie rozmyje się więc on.
  • Papier do drukarki laserowej – drukarki laserowe działają na zupełnie innej zasadzie od drukarek atramentowych, dlatego też papier przeznaczony do nich musi być inny. Zwykle jest on bardziej gładki.

Parametry papieru do drukarki

Podczas wyboru papieru do drukarki warto zwrócić uwagę na jego parametry. Większości osób nie mówią one nic, ale są bardzo ważne – po zapoznaniu się z nimi na pewno wybierzemy odpowiedni rodzaj papieru.

Parametry papieru do drukarek:

  • Rozmiar – najpopularniejszy format papieru stosowany w drukarkach to A4, jest to standardowy rozmiar dużego zeszytu, czy małego bloku plastycznego. Na rynku są jednak dostępne mniejsze i większe rozmiary, należy więc zwrócić uwagę, czy kupujemy rozmiar dostosowany do naszych wymagań.
  • Gramatura – jest to bardzo ważny parametr, który określa, jak sztywny jest dany papier. Standardowa gramatura, która jest uniwersalna dla większości użytkowań papieru i drukarek, wynosi 80 g/m2. Im wyższa wartość gramatury, tym sztywniejszy jest papier. Należy sprawdzić w instrukcji urządzenia, jaka gramatura jest obsługiwana. Nie wszystkie drukarki będą działać odpowiednio przy bardzo cienkim lub bardzo grubym papierze, który może blokować urządzenie.
  • Powłoka i gładkość – każdy papier do drukarki ma inną powłokę i poziom gładkości. Najbardziej gładki papier pozwala na najdokładniejsze odwzorowanie detali, może więc sprawdzić się przy wydrukach wykresów i grafik, a zupełnie nie sprawdzi się przy wydruku dużej ilości tekstu, bo może on się zamazywać po szybkim wyciągnięciu z drukarki! Na rynku dostępny jest papier z różnym wykończeniem – najpopularniejsze to wykończenie: matowe (matt), satynowe (semi-matt), z połyskiem (gloss), z dużym połyskiem (super gloss).

Materiał zewnętrzny, mth-mikolow.pl

Previous Tarnowscy policjanci zlikwidowali plantację konopi indyjskich
Next Kolejne zatrzymania dilerów narkotykowych w Tarnowie

Może to Ci się spodoba

Strefa Biznesu 0 Comments

Polskie firmy nieprzygotowane na cyberataki

Połowa dużych firm zamierza w ciągu dwóch lat zwiększyć wydatki na bezpieczeństwo systemów informatycznych i ochronę danych. To o tyle istotne, że 40 proc. z nich nie ma nawet scenariusza awaryjnego na wypadek cyberataku. Restrykcyjne

Strefa Biznesu 0 Comments

Podstawowe i obowiązkowe wyposażenie salonu fryzjerskiego

Kwestie formalne to nie jedyne wyzwania, które czekają osoby zamierzające otworzyć własny salon fryzjerski. Należy jeszcze go wyposażyć w profesjonalne kosmetyki, sprzęty i meble. Gdzie zaopatrzyć się w niezbędne artykuły?

Strefa Biznesu 0 Comments

Jak wybrać odpowiednią myjkę fryzjerską?

Niezbędnym elementem wyposażenia każdego salonu fryzjerskiego jest myjka fryzjerska. Jej obecność to znak, że w salonie świadczy się usługi na najwyższym poziomie. Trzeba bowiem pamiętać, że niedopuszczalne jest, aby strzyc

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź