Zakup OC i AC, a konsekwencje podania ubezpieczycielowi fałszywych danych

Zakup OC i AC, a konsekwencje podania ubezpieczycielowi fałszywych danych

Czasem zdarza się, że w celu obniżenia składki kierowcy podają ubezpieczycielowi nieprawdziwe dane lub celowo zatajają niewygodne informacje. Takie zachowanie może mieć jednak wyjątkowo nieprzyjemne skutki. Jakie? Sprawdź.

Jeśli w celu znalezienia najlepszego ubezpieczenia korzystasz z internetowej porównywarki, będziesz musiał wypełnić krótki formularz. Zawiera on pytania o dane kierowcy i parametry auta. To właśnie one posłużą ubezpieczycielowi do wyliczenia składki.

Parametry auta i dane kierowcy a cena OC

Wyliczając stawkę OC i AC ubezpieczyciel bierze pod uwagę następujące parametry:

 • wiek kierowcy,
 • długość posiadania prawa jazdy,
 • historię szkodowości.

Kalkulując cenę, towarzystwo ocenia ryzyko wynikające z zawarcia umowy z konkretnym klientem. Im wyższe prawdopodobieństwo szkody, tym wyższa cena polisy. Zdarza się, że chcąc poprawić swój obraz w oczach ubezpieczycieli i zapłacić mniej za ubezpieczenie, kierowcy podają niezgodne z prawdą dane:

 • zmieniają miejsce rejestracji auta z dużego miasta na niewielką miejscowość,
 • zapominają wspomnieć o wypadku lub stłuczce,
 • nie informują TU o innym, młodym użytkowniku auta,
 • nie wspominają, że będą używać samochodu także za granicą lub do celów służbowych.

Więcej na ten temat przeczytasz w artykule https://mubi.pl/poradniki/falszywe-dane-oc-ac/.

„Zapomniałeś” wspomnieć o stłuczce?

Jeśli we wniosku nie uwzględnisz innego użytkownika auta czy nie wspomnisz, że będziesz użytkował pojazd także za granicą, prawda wyjdzie na jaw dopiero w momencie szkody. Informacji o spowodowanych stłuczkach nie zdołasz jednak zataić przed ubezpieczycielem. Większość towarzystw weryfikuje historię szkodowości wnioskujących w bazie UFG.

Co, jeśli nie pamiętasz swojej historii szkodowości?

Jeśli nie pamiętasz swojej historii szkodowości i chcesz uniknąć nieświadomie popełnionych błędów, przed wypełnienie formularza zajrzysz na stronę UFG (www.ufg.pl). Po rejestracji i zalogowaniu zyskasz dostęp do swojej historii szkód.

Co grozi za podanie ubezpieczycielowi fałszywych danych?

Konsekwencje podania ubezpieczycielowi niezgodnych z prawdą danych regulują Ustawy z dnia 22 maja o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Zgodnie z Art. 8a, ust 1, jeżeli ubezpieczający nie podał zakładowi ubezpieczeń znanych sobie okoliczności, o które zakład ubezpieczeń zapytywał przed zawarciem umowy ubezpieczenia obowiązkowego i które pociągają za sobą istotną zmianę prawdopodobieństwa wypadku ubezpieczeniowego, zakład ubezpieczeń ma prawo żądać odpowiedniej zmiany wysokości składki ubezpieczeniowej z uwzględnieniem zwiększenia prawdopodobieństwa wypadku ubezpieczeniowego wskutek okoliczności niepodanych do jego wiadomości.

Jeśli podałeś ubezpieczycielowi nieprawdziwe dane, będzie on mógł dokonać rekalkulacji, czyli ponownego wyliczenia stawki z uwzględnieniem nowych danych. Jeśli kwota składki będzie wyższa od wyliczonej pierwotnie, będzie musiał pokryć różnicę w cenie.

Ważne: w przypadku obowiązkowej ochrony rekalkulacji składki i konieczność uregulowania różnicy w cenie może być jedyną konsekwencją podania ubezpieczycielowi nieprawdziwych danych. Nawet jeśli wprowadzisz ubezpieczyciela w błąd, nie może on odmówić wypłaty odszkodowania.

Czy kierowca, który poda nieprawdziwe informacje podczas kalkulacji stawki OC, naraża się na takie same konsekwencje?

Kalkulacja AC a podanie ubezpieczycielowi nieprawdziwych danych

Nie do końca. AC jest ubezpieczeniem dobrowolnym. W przypadku tej polisy nie obowiązują wiec zapisy ustawy o ubezpieczenia obowiązkowych. W przypadku podanie nieprawdziwych informacji obowiązują zapisy Kodeksu Cywilnego oraz zapisy umowy i Ogólnych Warunków Ubezpieczenia (OWU). W zależności od ubezpieczyciela efektem podania niezgodnych z prawdą danych może być:

 • rekalkulację składki i konieczność wyrównania różnicy w cenach,
 • obniżenie kwoty odszkodowania,
 • odmowa wypłaty odszkodowania.

Jeśli chcesz znaleźć najtańsze ubezpieczenie AC o optymalnym zakresie, nie musisz podawać ubezpieczycielowi fałszywych danych. Dzięki porównywarce Mubi w ciągu zaledwie kilku minut porównasz oferty wielu ubezpieczycieli i znajdziesz tę, która najlepiej spełni Twoje oczekiwania i nie obciąży portfela. Autocasco w niskiej cenie na mubi.pl to najlepszy sposób, aby oszczędzić pieniądze i czas!

Zorientowałem się, że podałem ubezpieczycielowi nieprawdziwe dane. Co mogę zrobić?

Jeśli podałeś ubezpieczycielowi niezgodne z prawdą informację i chciałbyś skorygować swój błąd, skontaktuj się z ubezpieczycielem i poinformuj go o zaistniałej sytuacji.

Konsultant poinformuje Cię, w jaki sposób najszybciej możesz skorygować dane. Wiele towarzystw umożliwia wykonanie takiej korekty online, poprzez wypełnię wniosku o zmianę danych osobowych.

Taki dokument zawiera zazwyczaj następujące pola:

 • dotychczasowe dane osobowe,
 • dane osobowe po zmianie,
 • adres zameldowania i adres do korespondencji
 • adres e-mail,
 • numer telefonu
 • rodzaj zmiany,
 • dotychczasowa wersja,
 • aktualna wersja.

Czasem zdarza się, że aby zmienić dane, należy załączyć kopię dowodu osobistego. Jeśli zmianę spowodowała przeprowadzka (zmiana adresu) czy ślub (zmiana nazwiska) niezbędne będzie także okazanie dokumentu potwierdzającego zasadność korekty.

Previous Usnął na autostradzie
Next Seniorze nie daj się oszukać – kolejna inicjatywa profilaktyczna tarnowskich policjantów

Może to Ci się spodoba

Motoryzacja 0 Comments

Jak czyścić chrom na samochodzie?

Chrom jest popularnym wyborem dla felg, klamek drzwiowych, listew okiennych i innych części samochodowych. Przecież nic nie rzuca się w oczy jak błyszczący, polerowany chrom na samochodzie. Ale słowo kluczowe

Motoryzacja 0 Comments

Liczba wypadków z udziałem osób po spożyciu alkoholu niższa o ponad 11 proc

Ze statystyk policyjnych wynika, że w 2015 roku zmniejszyła się liczba wypadków, w których uczestniczyły osoby po spożyciu alkoholu – było ich 11,2 proc. mniej niż rok wcześniej. Świadomość społeczeństwa na temat

Motoryzacja 0 Comments

Po siedmiu miesiącach import samochodów używanych wzrósł o ponad 13 proc

11 lat i 8 miesięcy – to średni wiek importowanego w tym roku samochodu osobowego. To o 10 miesięcy więcej niż w 2015 roku – wynika z raportu Samar. Import w okresie od stycznia do lipca

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź